Lower Parriwi Road, The Spit, Mosman NSW 2088
     T: (02) 9969 1244 | E: info@mhyc.com.au   
  

Perfect Autumn Day for MHYC Women's Regatta

Three races were completed  for the MHYC Women’s Regatta today in south-west to southerly breezes mainly 10-15 knots.  Race Officer Elaine Fowler and the Middle Harbour Race Management Team had two short windward leeward races in the bag by 1pm, enabling a short rest before the passage race was underway at 2pm.

Race 1 winners were Finn (Janey Treleaven CYCA) All Female Div 1, Alcamy (Ruth Lawrence DSC) All Female Div 2, Pendragon (Kirstin Reblin CYCA) Female Helm Div 1, Kaotic (Catherine Rofe MHYC) Female Helm Div 2, Contentious (Claire Heenan MHYC) Adams 10, Onya (Jenny Danks MHYC) Melges 20 and Innamincka (Alexi Schwartkopff MHYC) J24. Overall Race 1 winners were Pendragon (Kirstin Reblin CYCA) Div 1 and Kaotic (Catherine Rofe MHYC) Div 2.

In Race 2, it was No Friends (Tracey Richardson MHYC) All Female Div 1, Alcamy (Ruth Lawrence DSC) All Female Div 2, Kayimai (Skye, Eva & Liz MHYC) Female Helm Div 1, Onya (Jenny Danks MHYC) Female Helm Div 2, Contentious (Claire Heenan MHYC) Adams 10, Onya (Jenny Danks MHYC) Melges 20 and Ace (Janette Syme MHYC) J24.  Overall Race 2 winners were Kayimai (Skye, Eva & Liz MHYC) Div 1 and Alcamy (Ruth Lawrence DSC).

Divisional winners in the 12 mile passage race were Finn (Janey Treleaven CYCA) All Female Div 1, Alcamy (Ruth Lawrence DSC) All Female Div 2, Kayimai (Skye, Eva & Liz MHYC) Female Helm Div 1, Ace (Janette Syme MHYC) Female Helm Div 2, Another Dilemma (MHYC) Adams 10, Morkuska (Michelle Belgiorno MHYC) Melges 2 and Innamincka (Alexi Schwartkopff MHYC) J24. Overall Race 1 winners were Finn (Janey Treleaven CYCA) Div 1 and Alcamy (Ruth Lawrence DSC) Div 2.

 

Series results were…

 

All Female Crew Division 1

1st Finn Janey Treleaven CYCA

2nd Min River Jiang Lin BSC/CYCA

3rd No Friends Tracey Richardson MHYC

 

All Female Crew Division 2

1st Alcamy Ruth Lawrence DSC

2nd Morkuska Michelle Belgiorno MHYC

3rd Spirit of Freya Joanne Harpur RYCT

 

Female Helm Division 1

1st Kayimai Skye, Eva & Liz MHYC

2nd Galan Samantha Gallagher MHYC

3rd Pendragon Kirstin Reblin CYCA

 

Female Helm Division 2

1st Ace Janette Syme MHYC

2nd Kaotic Catherine Rofe MHYC/MYC

3rd Onya Jenny Danks MHYC

 

Adams 10 One Design

1st Contentious Claire Heenan MHYC

2nd Sirius Lyn Humphries MYC

3rd No Friends Tracey Richardson MHYC

 

Melges 20 One Design

1st Onya Jenny Danks MHYC

2nd Morkuska Michelle Belgiorno MHYC

3rd Space Invader Sue Crafer CYCA

 

J24 One Design

1st Innamincka Alexi Schwartkopff MHYC

2nd Ace Janette Syme MHYC

3rd Kaotic Catherine Rofe MHYC/MYC

 

MHYC Women’s Regatta Overall Division 1

1st Kayimai Skye, Eva & Liz MHYC

2nd Finn Janey Treleaven CYCA

3rd Galan Samantha Gallagher MHYC

 

MHYC Women’s Regatta Overall Division 2

1st Alcamy Ruth Lawrence DSC

2nd Ace Janette Syme MHYC

3rd Kaotic Catherine Rofe MHYC/MYC

 

Many thanks to sponsors Helly Hansen, Smooth FM, Chandon and MySail.  And to our great team of race management volunteers led by Elaine Fowler.

 

To view all the results and race documents - click here

 

Action photos by Marg Fraser-Martin